Jak vybrat rybářský prut?

Jak vybrat rybářské pruty a na co si dát pozor

Říká se, že rybu můžeš chytit i na klacek, ale žádná sláva to rozhodně nebude. Výběr toho správného rybářského prutu může významně ovlivnit vaše rybářské úspěchy a proto výběr rybářského prutu nepodceňujte. Kromě prutů však musíte mít ještě i další rybářskou výbavu. Jako malého průvodce při výběru správného rybářského prutu a dalšího vybavení jsme připravili článek, který by vám mohl pomoci.

Jak vybrat rybářský prut

Kvalitní rybářský prut patří rozhodně mezi nejdůležitější rybářské potřeby. Prut musí zvládnout několik základních úkonů, jako je nahození nástrahy, zaseknutí, udržení nástrahy na správném místě a v neposlední řadě má zmírnit nápor chytané ryby. Mnohdy je výběr prutu otázkou kompromisů mezi cenou, účelem, skladností a kvalitou. Zkušený rybář ví, že univerzální rybářský prut na všechny způsoby lovu a pro všechny příležitosti neexistuje. Vyrábí se mnoho druhů rybářských prutů, z nichž každý je vhodný do jiných vod a pro lov různých ryb. Před tím, než se tedy pustíte do nakupování rybářského prutu, měli byste se důkladně připravit a vyjasnit si odpovědi na několik základních otázek.

Jaké ryby a jakou metodou chcete chytat?

Otázka na jaký druh a velikost ryby si chcete políčit, je velmi důležitá. Podle toho se pruty dělí na několik základních druhů. Rybářských metod jak rybu ulovit i variant prutů je velká spousta. Popíšeme si alespoň pár základních.

Pruty pro lov sladkovodních ryb:

Kaprové pruty: Pro lov kaprů jsou speciálně určeny kaprové pruty, které jsou mimořádně odolné a pevné při výlovu těžších ryb. Hodí se také k lovu ryb, jako jsou amur, nebo třeba cejn. Kaprové pruty se vyrábějí ve dvou, nebo třídílných variantách. Oblíbené jsou také pruty teleskopické a cestovní, které mají 4 nebo i více dílů.

Sumcové pruty: Rybářské pruty sumcové jsou určeny pro lov skladkovodních obrů. Dokáží zdolat i 100kg jedince. Mají podobné vlastnosti jako rybářské pruty kaprové, jsou však svou konstrukcí uzpůsobeny k lovu těžších ryb. Dosahují vysokých pevností, jsou odolné a pružné.

Muškařské pruty do sladkých vod: Muškařské pruty se vyznačují použitím muškařské šňůry, která má za úkol dopravit lehkou nástrahu – umělou mušku – na lovné místo. Speciálně konstruované dělené pruty zakončené krátkou rukojetí se sedlem navijáku slouží k neustálému nahazování nástrahy. Váha muškařského prutu je označována podle váhové třídy platné prakticky po celém světě ve stupnici AFTMA.

Pickerové pruty: Rybářské pruty pickerové jsou nejvhodnější na lov menších ryb ze břehů řek a větších potoků. Tyto pruty jsou velmi podobné feederovým prutům. Jsou velmi lehké a tenké, s nízkou zátěží většinou do 50g. Díky své jemnosti, minimální prodlevě a průhybu zachytí ihned zabrání ryby, a vy pak úlovky doslova sbíráte z vody jeden za druhým. Pruty jsou z pravidla dvoudílné a mají dvě až tři jemné náhradní špičky.

Plaváčkové pruty: Pro techniku zvanou na plavanou jsou určeny plaváčkové pruty. Patří mezi ně zpravidla dělené matchové pruty, teleskopické boloňky a velice oblíbené pruty bez vodících oček - biče a děličky. Plaváčkové pruty jsou speciální pruty pro jemný rybolov se splávkem. Od ostatních druhů prutů se liší především svou délkou. Většina prutů je vyrobena z lehkých a odolných karbonových materiálů. Pruty na plavanou se používají k lovu menších a středních ryb.

Přívlačové pruty: Přívlačové, neboli vláčecí pruty jsou vhodné pro použití s lehkou nástrahou - používáme je na „vláčení” umělé nástrahy. Vybíráme je podle toho, zda chceme chytat malé ryby (například pstruhy), nebo i těžké kusy, jak jsou sumci. Najdeme je ve variantách od nejlehčích až po těžké mořské přívlačové pruty.

Feederové pruty: Feederové rybaření patří mezi nejjemnější rybolovnou techniku. Feederové pruty mají speciální ohebnou špičku, která citlivě reaguje na záběr menších a středních ryb. Feederové špičky na prutu se dají vyměňovat a lze měnit rozličné tuhosti a typy podle různého typu proudu. Špička může mít reflexní barvu, aby byl její pohyb ještě lépe viditelný. Pruty mají tenký blank, jsou lehké a rozlišují se dle délky a zátěže.

Pruty na mořské ryby:

Mořské pruty: Silné a robustní mořské pruty jsou určené pro rybolov ve slané vodě. Jedná se o velice odolné, pružné, pevné a spolehlivé pruty, které jsou navrženy pro vytahování velkých mořských a sumcovitých ryb. Jejich rozdělení je podobné jako u prutů na sladkovodní ryby, ovšem musí být z odolnějších materiálů, které zvládnou slané prostředí a váhu mořských ryb.

Rybářské pruty podle provedení - Dělený, nebo teleskopický?

Teleskopický rybářský prut: Pro snadnější přenášení je vhodný spíše teleskopický prut, jehož jednotlivé části (sekce) lze vysunout a opět zasunout do sebe. Toto provedení je vhodné spíše na příležitostné rybaření, spoje prutu se totiž časem opotřebí. Příjemné je, že i několikametrový prut během chvíle poskládáte s přehledem do jednoho metru. Teleskopické pruty jsou vhodné zejména pro rybáře, kteří potřebují být mobilní a kteří chtějí co nejskladnější pruty.

Dělený rybářský prut: Dělené pruty rozložíte na menší samostatné části a pro rybaření jsou všeobecně lepší. Čím míň dílů prut má, tím lepší vlastnosti může nabídnout. Dělené pruty vynikají svou silou ale i ohebností. Nevýhodou pro některé rybáře může být ale velká přepravní velikost. Dělení prutů může být dvojdílné, třídílné i vícedílné. Pokud vám nevadí větší transportní délka, tak si pořiďte spíše prut dvojdílný, který je pro rybaření vždy lepší, má méně spojek a tak i menší možnost, že jedna spojka nevydrží a praskne.

Z jakého materiálu rybářský prut vybrat?

Nejpoužívanější materiál na pruty je sklolaminát, bambus a grafit. Kvalitní jsou i pruty z jiných materiálů, které jsou však zpravidla o dost dražší.

Štípané a lepené pruty jsou oblíbené pro svou poddajnost a pružnost - rychle se vrací do výchozí polohy. Z tohoto materiálu se nejčastěji vyrábějí pruty muškařské. Jedná se o zahraniční výrobu a jsou známkou preciznosti a ruční práce.

Sklolaminátové rybářské pruty se lehce udržují, mají velkou výdrž a koupit se dají za přijatelné peníze.

Grafitové pruty jsou mimořádně pevné a udrží i 20-ti kilovou rybu. Jsou ovšem dražší a kvůli jejich vodivosti se nesmějí používat v bouřkách.

Bambusové rybářské pruty jsou lehké, dlouhé a pružné. Oblíbeny jsou pro jejich účelnost, zvláště k lovu drobných rybek. Nevýhodou může být nutnost pravidelné údržby.

Testovací křivka versus vrhací zátěž

Při výběru prutu se setkáme s dvěma údaji, které nám při výběru prutu ujasní, jak je prut dlouhý a jakou má testovací křivku, nebo vrhací zátěž.

Délka prutu bývá zpravidla označena v metrech, centimetrech, nebo feetech (stopách) kdy jedna stopa 1ft=30,48cm.

Testovací křivka (test curve) je váha, kterou je třeba připevnit ke špičce prutu, aby se od osy prutu ohnula o 90°, uvádí se většinou u kaprových prutů.

Vrhací zátěž je optimální zátěž (uvádí se většinou od-do) pro nahazování, udávanou jednoutkou jsou gramy.

U kaprových prutů platí, že čím vyšší testovací křivka prutu je, tím vyšší je pravděpodobnost ztráty ryby při zdolávání. Jestliže je prut tvrdší, nemůžete náhlé výpady v příbřežních partiích už tak dobře odpružit, jak to dokáže měkčí prut. Pro normálního sportovního rybáře tedy stačí prut s křivkou 2,5 lb. I s ním je možné nahození na 60 metrů se zátěži 80 gramů.

Jak vybrat rybářský prut na kapry?

Asi nejtěžší bývá poradit s výběrem rybářského prutu na kapry. Zde se musí zohlednit mnoho faktorů, jako například na jak velké vodě budeme chytat (pro daleké odhozy na velkých přehradách jsou lepší delší pruty s větší testovací křivkou), jaký je přístup k vodě (tam kde jsou zarostlé břehy nemusí být nahazování s dlouhými pruty možné a spíše zde využijeme kratší stalkerové pruty) a nakolik si chceme vychutnat zdolávání menšího, či většího kapříka. Dalšími otázkami tedy logicky mohou být, na jak velkou rybu se chystáme a jestli chceme prut využít jen na rybníku za domem, nebo budeme jezdit i po jiných revírech. 
Většina zkušených kaprařů proto vlastní několik prutů o různých délkách a gramážích, mezi kterými vybírá podle místa, kde se chystá rybařit.

 

 

Doporučení závěrem:

Jak jsme na začátku psali, univerzální rybářský prut na všechny způsoby lovu a pro všechny příležitosti neexistuje. Výběr správného prutu tak bývá většinou jen otázkou peněz - kvalitní pruty jsou logicky většinou dražší a proto by se na prutu nemělo šetřit. Vyšší investice se Vám vrátí v podobě maximálního požitku z rybaření - což platí asi pro všechny rybářské potřeby.

 

Novinka 2021

Akce 1+1

Výhodné sety

Výprodej

Nejlepší cena

Produkt video

TOP PRODUKT

Výrobci

Provozovatel webu, Miroslav Jahelka, se sídlem Cihlářská 316, Chrastava, 463 31, IČ: 42136083, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím