Jak vybrat rybářské pruty na kapry?

Na otázku jak vybrat rybářské pruty na kapry může mít jeden hned jasnou odpověď a druhému se díky nepřebernému množství kaprových prutů, který dnešní trh nabízí, může zamotat hlava a nad hledáním toho pravého stráví týdny.

Pokud nemáte ve svém okolí zkušeného rybáře, který by mohl při výběru kaprového prutu poradit, zkusíme vám v následujících řádcích alespoň trošku pomoci.

Jak vybrat rybářské pruty na kapry

Jak vybrat rybářské pruty na kapry a na co si dát pozor?

V první řadě bude třeba zodpovědět si otázky, které nás nakonec ke správné odpovědi přivedou. Při výběru je třeba zvážit, kolik chcete do prutů investovat, co od nich očekáváte, jaké ryby chcete lovit, na jakých vodách a jakým způsobem nejčastěji lovíte a v neposlední řadě, jakým způsobem se za rybami dopravujete.

Teleskop nebo dělička?

Jaká má být přepravní délka prutu je jedním z hlavních faktorů při jeho výběru. Skládací teleskopy a vícedílné cestovní děličky jsou vhodné, pokud k vodě cestujete pěšky, na kole, nebo motocyklu, nebo se za rybami chystáte do dalekých krajin. Jejich přepravní délka málokdy překročí jeden metr. Pokud za rybařením jezdíte autem, pak nebude problém dvoudílný, nebo třídílný kaprový prut v délce 3,6 až 3,9m.

Jakou zátěž plánujete používat, převod liber na gramy

Hmotnost minimální a maximální doporučené zátěže se u kaprových prutů zpravidla neudává v gramech, jak je to obvyklé třeba u prutů přívlačových, ale v anglických librách (lb). Na prutu tak místo informace o hmotnosti zátěže najdete jeho testovací křivku. Testovací křivka znamená hmotnost, která je zapotřebí, aby se prut v celé své délce prohnul.  V podstatě jde tedy o zátěž, kterou maximálně můžeme s prutem zvednout. Prut s testovací křivkou 1lb by tedy měl papírově unést až 453 gramů.

Níže uvádíme nejčastější testovací křivky, které jsou uváděny v librách (lb), převedené na údaje v gramech a jedná se tedy o odhozovou zátěž. Obecně platí, že 1lbs se rovná asi 30 g.

1,5lb = 43g / 1,75lb = 50g / 2lb = 56g / 2,25lb = 64g / 2,5lb = 71g / 2,75 = 78g / 3lb = 85g / 3,5lb = 99g / 4lb = 113g

Pokud si tedy koupíte 3lb kaprový prut, maximální vrhací zátěž pro vás bude 85g. Pojem maximální vrhací zátěž znamená, že budete nahazovat s maximální silou, zhoupnutím zátěže, nebo klidně i s rozběhem, aniž byste prutu nějak ublížili. Pokud se ocitnete v situaci, kdy potřebujete použít olovo těžší, nezoufejte. Klidně na kaprový prut připněte 110g, nebo i 130g, nebo 150g olovo - tady už ovšem musíte nahazovat opatrněji a v žádném případě ne maximální silou, nebo s rozběhem.

Čím vyšší testovací křivku bude prut mít, tím vyšší je pravděpodobnost ztráty ryby při zdolávání. Jestliže je prut tvrdší, nemůžete náhlé výpady v příbřežních partiích už tak dobře odpružit, jak to dokáže měkčí prut. Pro normálního sportovního rybáře tedy stačí prut s křivkou 2,5 lb. I s ním je možné pohodové nahození na 60 metrů se zátěži 70-80 gramů.

Jak vybrat rybářské pruty na kapry

Kde budete chytat?

Délka prutu může velmi ovlivnit komfort při lovu. Na malé vody a při lovu v blízkosti břehů vám bude bohatě stačit prut v délce okolo 3m. Pokud chytáte na nepřístupných, zarostlých březích, také bude dobrou volbou prut v délce do 3m, případně 3,3m. Tyto kaprové pruty bývají označovány jako "stalkerové". Tato kratší délka prutu bude vhodná i na chytání ze člunu, kde se s dlouhým prutem špatně manipuluje.

Pokud však lovíte na rozsáhlých vodních plochách, je velký předpoklad, že budete potřebovat daleko nahazovat, nebo stahovat montáže z velkých vzdáleností po zavezení. Stejně i lov na silně proudících řekách vyžaduje tvrdší a delší kaprařské pruty. Tvrdší kvůli tomu, že ryby v řekách mají mnohem větší sílu, a delší kvůli tomu, abyste dokázali eliminovat sílu proudu zvednutím prutu, tzv. do nebe. Pro takové případy je vhodné sáhnout po delších a pevnějších prutech v délkách od 3,6m a libráži minimálně 3lbs v závislosti na akci a tvrdosti prutu.

Mezi nejčastěji prodávané kaprové pruty u nás patří jednoznačně třídílné děličky s libráží 2,5 a nebo 3lb. Pokud přijmete radu, pak v prodeji vládnou například kaprové pruty Delphin Armada, nebo Delphin Etna druhé generace. Mezi naše tajné favority řadíme také kapráky od Anglické topky JRC.

Jak vybrat rybářské pruty na kapry

Ať už si pořídíte prut jakýkoliv, věříme že vám udělá radost, protože na každý prut se jistě najde vhodné místo pro rybaření. Málokdo pak zůstane věrný pouze jedné vodě a tak výběrem jednoho, nebo páru stejných prutů většinou rybářovo nakupování zdaleka nekončí..

Novinka 2020

Akce 1+1

Výhodné sety

Výprodej

Nejlepší cena

Doporučujeme

Produkt video

Výrobci

Provozovatel webu, Miroslav Jahelka, se sídlem Cihlářská 316, Chrastava, 463 31, IČ: 42136083, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím