Jak vybrat naviják?

V našem internetovém obchodě najdete několik stovek modelů rybářských navijáků různých velikostí, tvarů a barev. Podle čeho ale vybrat ten pravý? Přečtěte si malého průvodce a několik rad určených především začínajícím a méně náročným rybářům.

Jak vybrat naviják?

Jak vybrat rybářský naviják a na co si dát pozor

Navijáky rozdělujeme do dvou základních skupin a to podle rybolovné techniky, kterou rybu chytáme (přívlač, feeder, kaprařina) a podle brzdy, kterou budeme pro různé druhy rybolovu používat (navijáky s brzdou přední, zadní, bojovou, volnoběžnou).

Každý naviják je tedy vhodný na jinou techniku lovu a je nutné, aby byl naviják kompatibilní s vaším prutem. Proto si je nyní postupně představíme, aby pro vás bylo vybírání toho správného radostí nežli zdlouhavou starostí.

Jak vybrat rybářský naviják?
naviják Mivardi Hercules, který se vyrábí v různých velikostech s přední, zadní i volnoběžnou brzdou

Navijáky s přední brzdou

Navijáky s brzdou přední jsou nejčastěji využívaným typem navijáků. Díky uložení brzdy nad cívkou navijáku je brzdná síla mnohem větší nežli u brzdy zadní. Brzdná matice nacházející se nad cívkou nám zároveň slouží jako jakési „jištění“ cívky díky kterému můžeme pár otočkami matici vyšroubovat a cívku dle potřeby sundat. Je tomu přesně tak, jak si říkáte, brzdná matice funguje opravdu jako matka na šroubu. Utahováním matice na středové ose navijáku, na které je nasazená cívka defakto utahujeme cívku k ose a tím zvyšujeme brzdou sílu. Tyto navijáky lze použít k jakékoliv technice lovu, aťuž pro přívlač, kaprařinu, nebo lov sumců, záleží pouze na výběru velikosti.

Navijáky se zadní brzdou

Navijáky s brzdou zadní jsou dnes již méně používané. Jejich konstrukce není tolik robustní jako u jiných typů, avšak obsluha brzdy a cívky navijáku může být pro někoho mnohem snažší. Brzda se totiž nachází na spodku navijáku. Utahování a povolování brzdy opět řídíme pomocí otáčení matice doleva, či doprava. Cívka navijáku je v tomto případě zajištěna pomocí pružiny v cívce pod středovým bodem. Díky jeho stlačení do cívky se cívka uvolní. Tyto navijáky lze použít spíše k jemnější technice lovu, jako je položená, feeder nebo plavaná.

Navijáky s bojovou brzdou

Navijáky s brzdou bojovou jsou defakto navijáky s brzdou zadní, doplněné páčkou nacházející se mezi brzdnou maticí a tělem navijáku. Její jediný účel je, že při prudkém výpadu ryby stačí otočit páčkou na opačnou stranu, a díky tomu nám ryba neutrhne montáž, nebo nezlomí prut. Tyto navijáky lze použít spíše k jemnější technice lovu, jako je položená, feeder, nebo plavaná.

Navijáky s volnoběžnou brzdou

Navijáky s brzdou volnoběžnou jsou opět jakýmsi hybridem mezi navijáky. Jejich princip spočívá v tom, že brzda přední je nastavená na souboj s rybou, ale druhá, brzda volnoběžná, je nastavena pro průběh záběru, kdy při prudkém odvíjení vlasce ve vidličkách či stojanu nám ryba nestáhne prut do vody, ale může volně odjíždět dokud rybář brzdu nepřepne posunutím páčky, nebo pouhým otočením kličkou. Primární brzda, určená k souboji s rybou je již zmiňovaná brzda přední. Dále na zadní části najdeme matici jako u brzdy zadní, doplněnou páčkou. Tato páčka lze nastavit do dvou poloh, díky níž přepínáme buď na brzdu přední nebo volnoběžnou. Vypnutí volnoběžné brzdy lze provést i otočením kličky navijáku. Matice na zadní straně slouží pouze k nastavení odporu volnoběžné brzdy. Tyto navijáky lze použít spíše k technice lovu jako je položená, nebo feeder.

Jak vybrat rybářský naviják?
muškařský naviják / multiplikátor

Muškařina, mořský rybolov..

Výše uvedené navijáky patří svou konstrukcí do skupiny smekacích navijáků. Do jiných kategorií pak patří navijáky vhodné pro mořský rybolov a muškaření.

Multiplikátory

Multiplikátory jsou zpravidla navijáky velice robustní. S většinou se nedá nahazovat a jsou určeny zejména pro zavážení, a vertikální rybolov. Jejich konstrukce je totiž jiná než u navijáků smekacích. Cívka je uložena kolmo k vlasci či šnůře. Brzdy zde máme dva typy a to hvězdicovou a pákovou. Je pouze na vás, která vám sedne více do ruky. Páková je všeobecně snažší pro začátečníky. Existují i multiplikátory určené k nahazování, takzvané baitcasty, využívané zejména při přívlači. Multiplikátory se využívají hlavně při mořském rybolovu a sumcařině.

Muškařské navijáky

Muškařské navijáky slouží primárně jako zásobník muškařské šňůry. Zdolávání pomocí těchto navijáků povětšinou neprobíhá. Klička navijáku je velmi krátká a naviják je vždy usazen na úplném konci prutu.

Velikosti navijáku
naviják Delphin Hornet, který se vyrábí ve velikostech 20-60

Velikosti navijáku

Navijáky jsou označeny vždy svou velikostí, a to bud tří místným, nebo čtyř místným číslem (například 300 nebo 3000). Zde platí, že čím vyšší číslo, tím je naviják větší a robustnější. Na plavanou, přívlač a feeder používáme nejčastěji navijáky velikosti 1000-4000 (10-40). Na položenou volíme spíše větší velikosti a to 5000 – 14000. Pro lov sumců pak buďto multiplikátory, nebo k lovu sumců přizpůsobené, robustní smekací navijáky o velikostech 6000 a větší.

 

Doufáme, že vám tento mini článek pomůže vybrat váš vysněný naviják přímo pro vaší oblíbenou techniku lovu. Podívat se můžete na naší kompletní nabídku rybářských navijáků, nebo přijít přímo na prodejnu a s výběrem vhodného navijáku se poradit.

Petrův zdar přeje tým Ráje rybářů.

Novinka 2021

Akce 1+1

Výhodné sety

Výprodej

Nejlepší cena

Produkt video

TOP PRODUKT

Výrobci

Provozovatel webu, Miroslav Jahelka, se sídlem Cihlářská 316, Chrastava, 463 31, IČ: 42136083, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím